ATHLETICS: Grantham AC members compete for county at Hull

editorial image
0
Have your say

Ten members of Grantham Athletic Club represented Lincolnshire in the North of England Inter-Counties match at Hull last Saturday.

Competing against athletes from nine other counties, personal best performances were achieved by Francesca Wilson, Savannah Dowse, Zoe Lucas and James Hall. Hannah Payne’s 13.05sec in the 75m hurdles was just 0.05sec off her personal best time.

Zoe’s winning 11.65sec in the 80m hurdles moved her up to eighth place in the UK rankings for under-17 girls.

Results: under-17 girls, 80m hurdles - 1 Z. Lucas 11.65s pb; 100m - 6 Z. Lucas 12.85s; 400m - 12 A. Kettle 66.10s; shot - 3 S. Dowse 9.85m pb.

Under-17 boys, 3,000m - 8 J. Richardson 9m 36.45s.

Under-15 girls, 70m hurdles -12 F. Wilson 12.85s pb, 14 H. Payne 13.05s; long jump - 13 H. Payne 4.43m.

Under-15 boys, 100m - 11 J. Hall 12.07s pb; 200m - 12 J. Hall 25.03s pb.

l The fourth match in the Lincolnshire League took place at Yarborough, Lincoln, last Sunday.

Forty-five representatives of Grantham AC competed and 13 PBs were recorded.

The final match will take place at The Meres on September 1 when a good turnout of local athletes should help improve the Grantham club’s overall position in the league.

Results: under-11 female, 80m - 3 A. Halton 13.4s; long jump - 1 A. Halton 3.28m.

Under-13 female, 100m - 11 M. Holmes 18.1s; 200m - 10 A.-M. Smith 37.5s; 70m hurdles - 7 H. Camm 17.6s; long jump - 7 A.-M. Smith 2.82m, 8 H. Camm 2.70m; discus - 4 A.-M. Smith 7.41m.

Under-15 female, 100m - 3 F. Ireland 13.7s, 5 K. Davis-Bavin 14.5s, 8 K. Newell 15.1s, 12 H. Morris 16.0s; 200m - 4 K. Davis-Bavin 30.2s, 6 A. Newell 31.4s =pb, 8 H. Sharp 32.2s pb; 800m - S. Hunt 2m 50.8s; 1500m - 2 K. Newell 5m 46.7s, 3 L. Barrowcliff 5m 51.9s; 75m hurdles - 1 H. Payne 13.5s; high jump - 3 P. Duffree 1.30m, 5 E. Jacobs 1.15m; triple jump - 1 H. Payne 9.15m pb, 5 A. Newell 8.20m, 6 L. Barrowcliff 7.30m; shot - 4 G. Lord 4.89m; discus - 5 R. Payne 14.93m, 6 G. Lord 13.76m, 7 K. Newell 13.38m, 8 L. Barrowcliff 12.90m; hammer - 2 G. Lord 19.08m, 3 R. Payne 18.71m pb, 5 S. Hunt 13.06m pb; 4x100m relay - A 3 Grantham AC 60.5s, B 4 Grantham AC 64.1s.

Under-17 female, long jump - 1 Z. Lucas 4.64m; shot - 1 S. Dowse 9.22m, 4 Z. Lucas 6.29m pb; discus - 2 S. Dowse 18.78m.

Under-20 female, 800m - 1 S. Tucker 2m 29.1s pb; 3,000m - 1 S. Tucker 11m 54.6s pb; triple jump - 1 S. Tucker 6.83m; hammer - 1 S. Garner 25.36m.

Senior female, shot - 1 H. Gilbert 9.77m; discus - 1 H. Gilbert 22.11m; javelin - 2 H. Gilbert 16.54m; hammer - 1 H. Gilbert 37.49m.

Veteran female, discus - 1 L. Evans 28.73m; javelin - 1 L. Evans 22.90m; hammer - 2 L. Evans 13.02m.

Under-11 male, 600m - 3 J. Seetul-Drew 2m 4.0s, 4 R. Rodell 2m 4.0s, 5 D. Terry 2m 5.3s; long jump - 1 J. Seetul-Drew 4.07m pb, 2 D. Terry 3.61m.

Under-13 male, 100m - 1 L. Davey 14.8s; 200m - 2 L. Davey 28.8s, 3 A. Hunt 32.8s; 800m - 2 W. Tucker 2m 31.9s, 3 A. Hunt 2m 33.8s pb; 1500m - 1 G. Halton 5m 32.9s; high jump - 3 A. Sharp 1.20m; long jump - 1 L. Davey 4.47m, 5 A. Sharp 3.21m; discus - 4 A. Hunt 8.07m; javelin - 2 W. Tucker 18.77m; 4x100m relay - 1 Grantham AC 60.2s.

Under-17 male, 100m - 5 J. Stokes 12.9s, 7 M. Butler 13.7s; 200m - 6 J. Stokes 25.7s, 9 M. Butler 26.8s; 800m - 1 M. Butler 2m 11.7s pb; 1500m - 1 J. Lord 4m 35.9s; 1500m steeplechase - 1 J. Lord 5m 3.9s pb; long jump - 2 J. Payne 4.53m; pole vault - 1 J. Payne 2.40m pb; hammer - 1 J. Payne 3.95m; 4x100m relay - 2 Grantham AC 52.4s.

Under-20 male, long jump - 2 R. Carley 5.55m; triple jump - 2 R. Carley 11.07m; discus - 1 C. Bainbridge 29.70m pb; javelin - 1 R. Carley 37.95m, 2 C. Bainbridge 28.63m; hammer - 1 C. Bainbridge 34.59m.

Senior male, 100m - 3 S. Bainbridge; 200m - 2 S. Bainbridge 26.7s; 1500m - 2 S. Bainbridge 7m 41.6s; 3,000m - 3 S. Bainbridge 12m 56.2s; triple jump - 1 M. Atkin 10.59m; shot - 2 M. Atkin 9.79m; discus - 2 M. Atkin 29.01m, 3 S. Bainbridge 26.89m.

Veteran male, 100m - 2 M. Tucker 14.6s, 4 B. Lord 16.0s; 200m - 2 M. Tucker 30.9s, 3 G. Lord 34.7s; 400m - 2 A. Short 68.8s; 800m - 1 A. Short 2m 32.3s, 2 M. Tucker 2m 39.9s, 7 D. Eldridge 3m 10.2s; 1500m - 1 A. Short 5m 16.7s, 3 B. Lord 7m 42.9s; 3,000m - 1 A. Short 10m 33.7s, 4 M. Tucker 12m 23.9s, 6 P. Hall 14m 6.2s, 7 D. Eldridge 14m 38.3s; 110m hurdles - 1 M. Gray 20.9s; high jump - 2 A. Carley 1.40m; long jump - 2 A. Carley 4.47m, 3 M. Gray 4.26m; triple jump - 2 A. Carley 8.98m; pole vault - 3 M. Gray 2.60m; shot - 1 P. Garner 9.35m, 5 B. Lord 7.01m; discus - 3 P. Garner 23.70m, 5 B. Lord 21.27m; javelin - 2 P. Garner 31.93m, 5 A. Carley 23.46m; 4x100m relay - 1 Grantham AC 61.5s.