ATHLETICS: Grantham club excels in Lincs League opener

0
Have your say

Forty-eight members of Grantham Athletic Club competed in the first match of the Lincolnshire League at The Meres on Sunday.

The club was presented with a special trophy for winning all four groups last season.

Forty-one first places were achieved with 15 personal best performances recorded. Two PBs were gained by Angela Hunt (long jump and 80m), Josh Payne (long jump and pole vault) and Chris Bainbridge (shot and discus).

Overall, Grantham topped the men’s table, the women were runners-up, the girls triumphed in their’s, and the boys finished second.

l The first match in the National Youth Development League for under-20s and under-17s takes place at Corby on Sunday, with the under-15s and under-13s competing at Sutton in Ashfield next Saturday.

Results: female under-11, ball throw - 3 L. Sentance 13.26m; long jump - 1 A. Halton 3.45m pb, 2 H. Proctor 3.08m pb, 5 H. Braybrook 2.88m pb, 9 H. Smith 2.61m; 80m - 3 H. Proctor 13.2s, 4 A. Halton 13.4s pb, 9 L. Sentance 15.6s; 600m - 1 H. Braybrook 2m 11.4s, 4 H. Smith 2m 20.1s.

Under-13, 100m - 9 A.-M. Smith 17.5s; 800m - 7 A.-M. Smith 3m 8.1s.

Under-15, 100m - 7 F. Ireland 14.7s, 15 H. Morris 16.9s; 200m - 9 K. Newell 31.7s, 10 A. Newell 31.7s; 800m - 4 K. Newell 2m 52.7s; 1500m - 5 K. Smith 6m 43.9s; 3,000m - 1 S. Hunt 12m 58.6s, 4 L. Barrowcliff 13m 37.0s; high jump - 1 A. Newell 1.25m, 4 K. Newell 1.20m; long jump - 2 H. Payne 4.24m, 6 K. Smith 4.11m, 8 F. Ireland 4.01m; triple jump - 1 H. Payne 8.59m, 4 L. Barrowcliff 7.52m; shot - 5 G. Lord 5.19m pb, 7 R. Payne 4.42m, 8 S. Hunt 4.39m; discus - 1 A. Newell 17.15m, 2 R. Payne 15.98m, 4 K. Smith 12.96m, 5 G. Lord 11.56m; javelin - 1 R. Payne 14.22m, 7 G. Lord 7.79m, 8 S. Hunt 7.61m, 9 L. Barrowcliff 7.55m; 4x200m relay A - 4 Grantham AC 2m 6.4s, 4x200m relay B - 6 Grantham AC 2m 25.2s.

Under-17, 100m - 1 Z. Lucas 13.4s, 2 A. Kettle 13.5s, 6 S. Bradley 14.7s; 200m - 2 A. Kettle 28.1s, 4 S. Bradley 31.1s; long jump - 1 Z. Lucas 4.79m, 4 S. Bradley 3.47m; triple jump - 1 A. Kettle 9.43m; shot - 1 S. Dowse 9.31m pb; hammer - 3 S. Dowse 20.60m.

Under-20, discus - 1 S. Garner 20.54m; hammer - 2 S. Garner 28.78m.

Senior, 100m - 1 A. Wood 13.8s; discus - 1 H. Gilbert 21.17m; javelin - 1 H. Gilbert 28.45m; hammer - 1 H. Gilbert 38.34m.

Veteran, shot - 2 L. Evans 6.91m; discus - 1 L. Evans 28.86m; hammer - 3 L. Evans 13.45m.

Male under-11, long jump - 5 P. Braybrook 2.66m, 7 D. Yates 2.30m; 80m - 2 D. Yates 14.2s; 600m - 3 R. Rodell 2m 7.5s, 4 P. Braybrook 2m 9.6s.

Under-13, 100m - 1 L. Davey 14.4s, 4 A. Hunt 16.2s; 200m - 2 L. Davey 29.3s, 4 W. Tucker 32.0s; 1500m - 1 W. Tucker 54m 7.6s pb, 4 A. Hunt 5m 24.9s, 6 G. Halton 5m 29.5s; long jump - 1 L. Davey 4.43m, 7 A. Hunt 2.74m; 4x200m relay - 1 Grantham AC 2m 6.9s.

Under-15, 100m - 1 J. Hall 12.8s; 800m - 3 O. Pollock 2m 38.9s; high jump - 4 O. Pollock 1.20m.

Under-17, 100m - 3 O. Williams 12.3s; 400m - 1 J. Brown 52.5s pb; 800m - 2 J. Richardson 2m 16.1s; 3,000m - 1 J. Richardson 9m 45.3s; 3,000m steeplechase - 1 J. Lord 11m 36.7s; long jump - 1 O. Williams 5.97m pb, 2 J. Payne 4.95m pb; pole vault - 1 J. Payne 2.40m pb; javelin - 1 J. Brown 42.90m; 4x400m relay - 2 Grantham AC 4m 20.2s.

Under-20, 100m - 2 D. Elba-Porter 11.6s; 200m - 2 D. Elba-Porter 24.2s; high jump - 1 R. Carley 1.60m; triple jump - 2 R. Carley 11.12m; shot - 1 C. Bainbridge 8.28m pb; discus - 1 C. Bainbridge 25.37m pb.

Senior, 100m - 1 G. Brenchley 12.2s, 2 S. Bainbridge 12.6s; 200m - 1 G. Brenchley 24.9s, 2 S. Bainbridge 26.0s; triple jump - 1 S. Bainbridge 9.08s; shot - 2 S. Bainbridge 8.75m; discus - 2 S. Bainbridge 24.71m; javelin 4 S. Bainbridge 22.39m.

Veteran, 100m - 1 M. Tucker 14.3s, 2 M. Gray 14.5s; 800m - 3 M. Tucker 3m 1.5s, 4 B. Lord 3m 31.3s; 1500m - 1 M. Tucker 5m 41.3s; 3,000m - 2 M. Gray 12m 7.7s, 3 M. Tucker 12m 17.5s; high jump - 1 M. Gray 1.35m; pole vault - 1 M. Gray 2.40m; shot - 1 P. Garner 8.79m, 5 J. Bainbridge 7.45m, 6 B. Lord 7.32m; discus - 1 P. Garner 28.58m, 4 B. Lord 24.74m, 6 J. Bainbridge 21.39m; javelin - 2 P. Garner 32.22m, 3 M. Gray 31.77m pb; hammer - 1 P. Garner 37.83m, 2 B. Lord 20.35m, 3 J. Bainbridge 18.42m, 4 M. Gilbert 17.67m; 4x400m relay - 1 Grantham AC 5m 13.7s.