ATHLETICS: Personal bests galore for Grantham AC

0
Have your say

A GOOD turnout of 60 athletes represented Grantham Athletic Club in the third match of the Lincolnshire League at The Meres stadium on Sunday.

Twenty-six personal best performances were achieved across the age groups, and 10 new club records were set.

In the under-11 boys’, Lewis Davey gained first places in his two events, with a 4.14m long jump being just 1cm short of his own club record.

Under-13 Morgan Lee achieved three first places in throwing events and set a new club record of 22.99m in the discus.

Joshua Brown had three under-15 first places with a personal best performance in the shot (11.26m) and 800m (2min 14.1sec).

Helen Gilbert won the senior women’s shot, discus and javelin. In the veteran women’s category, 50-year-old Judith Jagger gained four first places and two second places, setting club records for her age group in high jump, long jump, discus and javelin.

Other club records were set by under-11 Holly Sparks in ball throw, under-17 Naomi Collier in 1-mile, men’s 60 Dave Eldridge in the 1-mile, men’s 50 Phil Garner in the discus, with men’s 45 Alan Carley equalling the long jump record.

The final match in the county league will take place at The Meres on Sunday. The Lincolnshire County Championships at 5,000m and 10,000m will be held in conjunction with the meeting.

Results: Female under-11, 80m - 9 H. Sparks 14.1s; long jump - 9 A. Smith 2.69m pb, 12 F. Sheard 2.62m pb; 600m - 3 A. Smith 2m 16.6s pb, 4 F. Sheard 2m 17.0s pb; ball throw - 1 H. Sparks 30.15m pb cr.

Under-13, 100m - 4 H. Payne 15.1s, 5 H. Morris 15.3s pb, 12 S. Jackson 16.9s; 200m - 3 H. Payne 31.4s, 6 K. Smith 32.1s pb, 13 L. Barrowcliff 34.4s; 800m - 3 K. Newell 2m 53.6s, 5 L. Barrowcliff 2m 56.5s pb, 9 S. Jackson 3m 00.0s; high jump - 1 K. Newell 1.20m, 3 K. Smith 1.15m, 5 H. Payne 1.10m; long jump - 7 A. Newell 3.55m pb, 12 L. Barrowcliff 3.45m, 13 H. Morriss 3.44m; shot - 5 R. Payne 5.49m, 10 K. Smith 5.02m, 18 G. Lord 4.07m pb; discus - 3 R. Payne 12.90m, 4 A. Newell 11.44m; javelin - 1 R. Payne 17.73m pb, 7 A. Newell 8.08; 4x200m relay - 2 Grantham AC 2m 9.6s.

Under-15, 100m - 1 A. Kettle 14.3s, 2 T. Ireland 14.5s, 4 S. Bradley 14.7s; 200m - 2 A. Kettle 29.0s, 11 S. Bradley 31.7s, 12 H. Cook 32.6s; 800m - 1 Z. Lucas 2m 49.2s; high jump - 1 Z. Lucas 1.49m, 9 H. Cook 1.20m; pole vault - 1 I. McMahon 2.30m; shot - 1 S. Dowse 10.09m pb, 3 H. Cook 7.18m pb, 5 C. Sparks 6.19m; discus - 3 S. Dowse 20.36m pb, 7 C. Sparks 12.87m; javelin - 2 S. Dowse 20.79m, 4 T. Ireland 16.63m, 5 C. Sparks 14.00m; 4x200m relay - 1 Grantham AC 2m 1.5s.

Under-17, 100m - 2 A. Macgowan 13.7s; 200m - 1 M. Cooper 27.1s; 300m - 1 N. Collier 44.1s; 800m - 5 S. Tucker 2m 54.4s; 1-mile - 1 N. Collier 5m 32.1s cr, 4 S. Tucker 6m 39.8s; high jump - 2 M. Cooper 1.35m; long jump - 4 A. Macgowan 4.53m; shot - 1 A. Macgowan 7.44m; javelin - 1 M. Cooper 25.00m; 4x200m relay - 1 Grantham AC 1m 54.1s.

Senior, shot - 1 H. Gilbert 9.39m; discus - 1 H. Gilbert 21.37m; javelin - 1 H. Gilbert 30.14m;

Veteran, 100m - 2 J. Jagger 15.4s; high jump - 1 J. Jagger 1.30m =cr; long jump - 2 J. Jagger 4.06m cr; shot - 1 J. Jagger 9.78m pb, 4 L. Evans 6.45m; discus - 1 J. Jagger 27.49m cr, 2 L. Evans 26.02m; javelin - 1 J. Jagger 26.17m cr, 2 L. Evans 24.91m.

Male under-11, 80m - 1 L. Davey 12.5s; long jump - 1 L. Davey 4.14m, 2 W. Tucker 3.42m pb; 600m - 1 W. Tucker 1m 53.4s.

Under-13, 100m - 5 P. Sheard 15.8s, 8 N. Ahmet 16.2s pb; 800m - 2 K. Seetul-Drew 2m 37.2s, 10 P. Sheard 3m 12.1s, 11 P. Wood 3m 13.8s; long jump - 7 P. Sheard 3.75m pb; shot - 1 M. Lee 8.40m, 8 P. Wood 5.97m pb, 12 N. Ahmed 3.51m; discus - 1 M. Lee 22.99m pb cr; javelin - 1 M. Lee 23.33m, 2 P. Wood 21.78m, 6 N. Ahmed 18.10m; 4x200m relay - 1 Grantham AC 2m 21.8s..

Under-15, 100m - 7 J. McCallum 14.7s, 9 J. Payne 15.4s; 200m - 5 J. Hornby 29.2s pb, 6 J. Holmes 30.9s; 800m - 1 J. Brown 2m 14.1s pb, 3 J. Lord 2m 31.7s, 4 J. Holmes 2m 37.7s; 1-mile - 4 J. McCallum 6m 16.0s; 3,000m - 1 J. Hornby 10m 23.5s; high jump - 3 J. Holmes 1.35m; long jump - 1 J. Brown 5.77m, 4 J. McCallum 4.24m; pole vault - 1 J. Payne 1.50m; shot - 1 J. Brown 11.26m pb; discus - 2 J. Payne 11.85m; 4x200m relay - 1 Grantham AC 1m 57.0s.

Under-17, 100m - 1 D. Elba-Porter 11.8s, 2 O. Kiy 12.0s, 3 J. Heanen 12.1s; 200m - 2 O. Kiy 24.4s, 5 D. Elba-Porter 25.1s; 400m - 2 O. Kiy 53.2s; high jump - 2 R. Thomson 1.50m; long jump - 1 J. Heanen 6.46m pb; shot - 1 R. Thomson 9.13m; discus - 2 G. Picker 31.69m, 5 C. Bainbridge 18.04m; javelin - 3 J. Heanen 34.98m, 5 R. Carley 31.84m, 7 C. Bainbridge 23.15m.

Under-20, 100m - 1 G. Brenchley 12.2s, 2 L. Chapman 12.2s; 200m - 3 S. Bainbridge 25.3s; 400m - 3 N. Fray 67.5s; 1-mile - 4 S. Bainbridge 5m 44.2s, 5 N. Fray 6m 4.2s; long jump - 2 L. Chapman 5.53m, 3 N. Fray 4.08m; shot - 1 S. Bainbridge 9.55m, 2 H. Richards 9.14m; discus - 1 S. Bainbridge 25.85m, 2 H. Richards 25.48m, 3 N. Fray 20.34m; javelin - 1 H. Richards 51.09m.

Senior, 100m - 1 I. Charles 12.8s; 200m - 2 J. Madge 24.4s; 400m - 1 J. Madge 52.3s.

Veteran, 100m - 3 M. Gray 13.7s; 200m - 1 M. Gray 28.1s; 400m - 3 M. Gray 62.6s; 800m - 3 A. Short 2m 32.6s, 8 M. Tucker 2m 47.5s; 1-mile - 4 M. Tucker 6m 4.6s, 9 D. Eldridge 6m 55.3s cr; long jump - 1 A. Carley 4.89m =cr, 3 M. Gray 4.63m; pole vault - 2 M. Gray 2.70m pb; shot - 1 P. Garner 9.10m, 4 M. Gray 6.62m; discus - 1 P. Garner 29.44m cr, 2 B. Lord 24.71m pb, 3 M. Tucker 23.86m; javelin - 2 P. Garner 27.71m, 3 M. Gray 29.39m, 5 A. Carley 24.68m; 4x400m relay - 1 Grantham AC 4m 37.8s.

l Seven Grantham AC juniors have been selected to represent Lincolnshire in tomorrow’s Seven Counties match for under-13s and under-15s at Harvey Haddon Stadium, Nottingham.

Competing for Lincs against Leicestershire, Nottinghamshire, Warwickshire, South Yorkshire, Derbyshire and Humberside will be Morgan Lee (under-13) and under-15s Aimee Kettle, Zoe Lucas, Tilly Ireland, Savannah Dowse, Edward Cole and Joshua Brown.