ATHLETICS: Two Grantham AC club records fall in first Lincs League match

Athletics.
Athletics.

A good turnout of 59 athletes represented Grantham AC in the first Lincolnshire League match of the season at The Meres last Sunday.

Fifty-eight first places were achieved, with Michael Burr setting a new club record of 1.86m in the senior men’s high jump.

Personal best performances were recorded by Frances Sheard, Helen Braybrook, Angela Halton, Peter Braybrook, George Halton, Max Butler, Will Lumsden and Kieran Bumby.

On his return to GAC, Duncan McGrory set a new club record of 5min 16.1sec in the 1500m steeplechase (Men’s 55).

A number of new club members made very encouraging beginnings in their first competitive outing.

Results: Female under-11, 80m - 1 M. Justice 13.4s, 2 R. Justice 14.0s; long jump - 3 M. Justice 2.64m, 7 R. Justice 2.02m.

Under-13, 100m - 2 H. Braybrook 15.3s, 4 A. Halton 15.6s, 9 G. Lucas 16.5; 200m - 1 A. Hunt 29.0s, 2 F. Sheard 31.7s; 800m - 1 A. Hunt 2m 47.1s, 4 A. Halton 3m 11.5s; 1500m - 1 H. Braybrook 5m 30.2s, 4 G. Sullivan 6m 9.4s; high jump - 3 F. Sheard 1.20m; long jump - 1 F. Sheard 4.09m pb, 3 A. Halton 8.70m pb, 7 G. Lucas 3.48m, 8 H. Braybrook 3.28m pb; 4x200m relay - 1 Grantham AC 2min 9.5s.

Under-15, 100m - 1 K. Davis-Bavin 14.1s, 2 F. Ireland 14.1s, 3 A. Byron 14.2s, 4 J. Nambo 14.5s; 200m - 1 A. Byron 30.4s, 2 E. Burtt 32.9s; 3,000m - 1 E. Jacobs 1.25m; long jump - 1 F. Ireland 3.88m, 6 E. Burtt 3.31m 8 E. Jacobs 3.01s; shot - 1 A. Byron 6.88m, 2 M. Holmes 5.76m, 4 G. Lord 5.49m; discus - 1 G. Lord 14.65m, 3 F. Ireland 14.22m, 5 M. Holmes 13.10m, 6 S. Hunt 11.46m; javelin - 2 S. Hunt 8.15m, 3 G. Lord 8.05m, 4 M. Holmes 6.05m; 4x200m relay - 1 Grantham AC 2m 5.0s.

Under-17, 300m hurdles - 2 H. Payne 58.7s; long jump - 4 H. Payne 4.37m; shot - 3 H. Payne 6.81m; discus - 4 R. Payne 14.63m; javelin - 2 R. Payne 20.88m.

Under-20, 100m - 1 Z. Lucas 13.3s, 3 A. Kettle 14.0s; 200m - 2 A. Kettle 28.7s; 400m - 2 P. Atherton 81.3s; 1500m - 1 P. Atherton 6m 19.8s; high jump - 1 P. Atherton 1.15m; long jump - 1 Z. Lucas 4.88m, 2 A. Kettle 4.60m.

Senior, 100m - 2 J. Thomas 13.4s; 200m - 1 N. Collier 29.7s, 2 J. Thomas 30.8s; 400m - 1 N. Collier 63.2s; long jump - 2 J. Thomas 3.81m; shot - 1 H. Gilbert 9.47m, 3 S. Arosa-Rivers 7.59m, 4 S. Garner 6.92m; discus - 1 S. Arosa-Rivers 23.4m, 2 H. Gilbert 23.17m, 3 S. Garner 18.80m; javelin - 1 H. Gilbert 32.76m, 3 S. Arosa-Rivers 8.26m.

Veteran, shot - 1 J. Jagger 8.45m, 4 L. Evans 7.05m; discus - 1 L. Evans 30.45m, 3 J. Jagger 24.48m; javelin - 1 L. Evans 23.57m, 2 J. Jagger 21.19m.

Male under-11, 80m - 3 E. Rodell 13.3s; 600m - 1 P. Braybrook 2m 10.4s; long jump - 3 P. Braybrook 3.27m pb.

Under-13, 100m - 1 Seetul-Drew 15.2s; 200m - 1 J. Seetul-Drew 33.3s; 1500m - R. Rodell 5m 43.7s; high jump - 1 O. Wordsworth 1.12m; long jump - 1 O. Wordsworth 3.50m; shot - 2 J. Seetul-Drew 4.21m; discus - 2 O. Wordsworth 12.40m.

Under-15, 100m - 1 S. Cartwright 12.3s; 800m - 2 O. Jakes 2m 19.9s, 5 G. Halton 2m 33.3s pb; 1500m - 1 W. Tucker 5m 0.5s; 3,000m - 1 A. Hunt 10m 55.1s; long jump - 1 S. Cartwright 4.96m, 4 G. Halton 3.63m pb, 5 A. Hunt 2.72m; javelin - 3 W. Tucker 15.93m; 4x200m relay - 1 Grantham AC 2m 4.3s.

Under-17, 100m - 1 J. Stokes 12.1s; 200m - 1 J. Stokes 25.2s, 2 M. Butler 25.8s; 400m - 1 M. Butler 54.1s pb; discus - 1 M. Butler 13.47m; javelin - 1 W. Lumsden 41.29m pb.

Under-20, 200m - 1 K. Bumby 25.5s pb; 400m - 1 K. Bumby 54.2s pb; 800m - 2 K. Bumby 2m 11.7s; 1500m - 3 J. Lord 4m 30.6s; high jump - 1 J. Lord 1.30m; shot - 1 C. Bainbridge 8.75m; discus - 1 C. Bainbridge 22.71m; javelin - 1 C. Bainbridge 29.71m.

Senior, 100m - 1 D. Elba-Porter 11.7s, 2 S. Bainbridge 13.5s; 200m - 1 D. Elba-Porter 24.4s, 2 S. Bainbridge 26.6s; 400m - 1 S. Bainbridge 58.4s, 3 M. Burr 63.1s; 800m - 4 S. Bainbridge 2m 43.0s; 1500m - 2 S. Bainbridge 5m 48.5s; 3,000m - 1 A. Madge 10m 17.9s, 2 S. Bainbridge 12m 30.4s; high jump - 1 M. Burr 1.86m cr, 2 S. Bainbridge 1.42m; long jump - 1 M. Burr 5.27m, 2 S. Bainbridge 3.60m; shot - 2 S. Bainbridge 9.07m, 3 M. Atkin 8.82m; discus - 1 M. Atkin 29.84m, 2 S. Bainbridge 28.49m, 3 M. Burr 25.39m; javelin - 1 H. Richards 50.04m, 2 M. Atkin 38.67m, 4 S. Bainbridge 16.49m; 4x400m relay - 1 Grantham AC 4m 0.0s.

Senior, 3,000m - 3 M. Tucker 12m 50.1s; 1500m steeplechase - 1 D. McGrory 5m 16.1s cr; shot - 1 P. Garner 9.01m, 2 J. Bainbridge 8.08; javelin - 2 P. Garner 32.48m, 6 J. Bainbridge 19.48m; discus - 1 P. Garner 30.60m, 3 B. Lord 22.76m.