Grantham Athletic Club ends track and field season in style

0
Have your say

THE fourth and final Lincolnshire Athletics League match was held at The Meres stadium last Sunday.

Fifty-nine Grantham AC athletes capped their overwhelmingly victorious season in style by achieving 29 personal bests performances and four new club records.

Club records were set in the under-20 one-milie events by Naomi Collier (5min 27.4sec) and Billy Orridge (4:59.4). Under-17 pole vaulter Illana McMahon improved on her own club record by clearing 2.60m, and in the senior women’s shot, Rebecca Hall set a new record putt of 12.34m.

Team manager Dave Eldridge competed in the 100m, 200m, 400m, 800m, 5,000m and 10,000m – the equivalent of running almost 10 miles during the afternoon – plus a leg of the 4x400m relay.

The County Championships for 10,000m and 5,000m were held as part of the meeting, in addition to those for the 4x400m relays.

In the veteran men’s 10,000m, Arthur Short was county champion in 37:43.6, with Dave Eldridge second in 49:32.8s.

Jake Hornby won the under-17 5,000m championship in 17:06.7, and the veteran men also became county champions in the 4x400m relay.

Grantham AC won all four sections of the league by considerable margins – men by 433 points, women by 131, boys by 338 and girls by 409.

Results: Female, under-11, 80m - 4 H. Proctor 13.0s, 8 A. Halton 13.5s pb, 11 S. Henderson 14.6s, 12 A. Sparks 15.0s; 600m - 1 H. Braybrook 2m 6.2s pb, 3 A. Smith 2m 14.03s; long jump - 6 A. Halton 3.04m pb, 7 A. Smith 3.00m, 12 H. Proctor 2.67m, 15 H. Braybrook 2.57m, 18 S. Henderson 2.14m; ball throw - 1 A. Sparks 17.32m.

Under-13, 100m - 3 F. Ireland 14.3s pb, 6 F. Wilson 14.7s, 9 J. Baxter-Clucas 15.0s; 200m - 4 F. Wilson 30.6s, 7 H. Sharp 32.7s; 800m - 5 S. Pollock 2m 55.4s, 7 H. Sharp 3m 7.7s pb; 1-mile - 4 L. Barrowcliff 6m 57.8s; high jump - 4 L. Barrowcliff 1.05m, 6 S. Pollock 1.00m; long jump - 1 F. Ireland 4.23m pb, 3 F. Wilson 3.88m, 9 L. Barrowcliff 3.60m; shot - 5 G. Lord 5.03m pb, 7 S. Pollock 4.40m pb, 8 K. Gilbert 4.32m; hammer - 2 G. Lord 14.30m pb, 4 K. Gilbert 10.04m.

Under-15, 100m - 8 S. Bradley 14.4s, 10 A. Newell 15.0s pb, 11 H. Morris 15.5s; 200m - 4 S. Bradley 29.9s, 9 H. Payne 31.0s pb, 11 K. Newell 31.5s pb, 15 H. Cook 33.7s; 800m - 3 K. Newell 2m 51.3s, 9 H. Morris 3m 1.4s; high jump - 5 A. Newell 1.25m pb; triple jump - 2 H. Payne 9.07m, 5 H. Cook 8.24m; shot - 5 H. Cook 6.36m, 8 S. Bradley 5.76m, 12 R. Payne 4.54m; javelin - 3 R. Payne 17.28m, 7 H. Payne 11.72m, 13 A. Newell 9.00m; hammer - 5 R. Payne 14.06m.

Under-17, 100m - 4 A. Kettle 13.8s, 6 T. Ireland 14.0s; 200m - 5 A. Kettle 29.2s; 800m - 4 Z. Lucas 2m 46.8s; 300m hurdles - 1 T. Ireland 54.7s; high jump - 2 Z. Lucas 1.50m; triple jump - 1 A. Kettle 9.48m; pole vault - 1 I. McMahon 2.60m cr; shot - 1 S. Dowse 8.69m, 3 T. Ireland 7.82m, 6 Z. Lucas 5.83m; hammer - 1 S. Dowse 24.12m pb.

Under-20, 200m - 1 N. Collier 28.3s; 400m - 3 S. Garner 79.3s; 1-mile - 1 N. Collier 5m 27.4s cr, 5 P. Atherton 6m 31.5s; triple jump - 2 P. Atherton 7.09m; shot - 1 S. Garner 7.13m, 2 N. Collier 5.46m, 3 P. Atherton 4.99m; javelin - 1 N. Collier 10.32m, 2 P. Atherton 8.93m; hammer - 2 S. Garner 33.09m pb.

Senior, shot - 1 R. Hall 12.34m cr, 2 H. Gilbert 9.87m sb; javelin - 1 H. Gilbert 30.80m sb; hammer - 1 H. Gilbert 38.17m.

Veteran, 100m - 3 J. Jagger 16.0s; high jump - 1 J. Jagger 1.25m; triple jump - 1 J. Jagger 7.47m; shot - 1 J. Jagger 8.40m, 2 L. Evans 6.78m; javelin - 1 L. Evans 24.15m, 2 J. Jagger 23.75m; hammer - 1 J. Jagger 25.06m, 2 L. Evans 16.66m.

Male, under-11, 80m - 1 J. Seetul-Drew 12.2s =pb; long jump - 1 J. Seetul-Drew 3.65m pb.

Under-13, 100m - 1 L. Davey 13.0s, 3 T. Marshall 15.7s; 200m - 1 L. Davey 28.2s, 7 T. Marshall 34.6s; 800m - 4 O. Pollock 2m 46.8s; 800m - 6 G. Hatton 2m 52.5s pb, 12 A. Sharp 3m 6.5s pb; 1-mile - 2 E. Richards-Cole 5m 57.5s; high jump - 2 O. Pollock 1.25m =pb; long jump - 1 H. Topham 4.74m pb, 2 L. Davey 4.49m; shot - 13 W. Walters 5.12m pb, 14 A. Sharp 3.96m; javelin - 6 A. Sharp 12.10m.

Under-15, shot - 1 R. Shaw 11.74m, 2 M. Lee 9.60m, 4 O. Walker 9.00m; javelin - 1 M. Lee 25.05m, 4 O. Walker 21.98m.

Under-17, 200m - 1 J. Brown 24.3s, 5 J. Hornby 29.9s; 800m - 4 J. Lord 2m 24.1s; 1-mile - 1 J. Lord 5m 00.4s; 5,000m County Championship - 1 J. Hornby 17m 6.7s; high jump - 1 J. Brown 1.85m pb, 2 R. Carley 1.55m; triple jump - 1 R. Carley 11.31m; pole vault - 1 J. PAyne 2.30m; shot - 1 E. Cole 9.93m, 2 J. Payne 5.22m; javelin - 1 J. Brown 39.85m, 2 R. Carley 37.14m pb, 4 E. Cole 28.76m; hammer - 2 E. Cole 19.92m, 3 J. Payne 12.48m; 4x400m relay County Championship - 2 Grantham AC 4m 13.4s.

Under-20, 100m - 2 D. Elba-Porter 11.3s pb, 3 C. Priestley 11.8s; 200m - 1 J. Heanen 23.4s pb, 4 O. Kiy 23.8s, =5 D. Elba-Porter 24.3s, =5 C. Priestley 24.3s; 400m - 1 O. Kiy 52.8s, 5 B. Orridge 66.2s; 1-mile - 2 B. Orridge 4m 59.4s cr; high jump - 1 J. Heanen 1.70m; shot - 3 C. Bainbridge 7.92m pb, 4 B. Orridge 5.44m; javelin - 1 H. Richards 55.42m, 2 C. Bainbridge 24.95m; hammer - 1 H. Richards 39.18m pb, 2 C. Bainbridge 25.92m pb.

Senior, 100m - 1 G. Brenchley 12.1s, 2 I. Charles 12.3s; 200m - 2 G. Brenchley 25.2s; high jump - 1 M. Burr 1.75m; triple jump - 3 M. Burr 10.54m; shot - 4 M. Burr 7.41m; javelin - 1 M. Burr 38.42m; hammer - 3 M. Burr 16.19m.

Veteran, 100m - 4 A. Carley 14.1s, 8 D. Eldridge 19.3s; 200m - 5 B. Lord 33.5s, 7 D. Eldridge 41.7s; 400m - 7 D. Eldridge 91.2m; 800m - 3 B. Lord 3m 9.1s, 5 D. Eldridge 3m 45.4s; 1-mile - 2 A. Short 6m 00.8s; 5,000m County Championship - 3 D. Eldridge 26m 43.5s; 10,000m County Championship - 1 A. Short 37m 43.6s, 2 D. Eldridge 49m 32.8s; high jump - 1 A. Carley 1.40m; triple jump - 3 A. Carley 9.44m; shot - 1 P. Garner 9.20m, 3 J. Bainbridge 7.63m, 5 B. Lord 7.19m; javelin - 1 P. Garner 32.62m, 2 A. Carley 24.22m; hammer - 1 P. Garner 37.29m, 2 B. Lord 21.20m, 3 J. Bainbridge 18.90m; 4x400m relay County Championship - 1 Grantham AC (Bill Lord, John Bainbridge, Dave Eldridge, Phil Garner).