Grantham Athletic Club repeats winning success in North of England League

0
Have your say

GRANTHAM Athletic Club repeated its success in the previous two rounds of the North of England League, recording another victory by 90 points at The Meres on Sunday.

Thirty-two first places were achieved, with Sophia Tucker, Illana McMahon, Savannah Dowse, Billy Orridge, Jake Hornby and Chris Bainbridge all recording personal bests.

The 4x400m relay team of Joe Madge, Ian Charles, Oliver Kiy and Billy Orridge set a new club record of 3min 40.5sec, beating the nine-year-old previous record by four seconds.

The final match in the league will be at Doncaster on August 5.

Results: Female, 100m - 3A E. Cragg 14.1s, 3B N. Collier 15.1s; 200m - 3A E. Cragg 31.8s, 3B J. Jagger 35.9s; 400m - 2A N. Collier 60.4s, 2B E. Cragg 72.9s; 800m - 4A S. Tucker 2m 30.6s pb, 2B P. Atherton 2m 52.8s; 1500m - 3A S. Tucker 5m 27.2s, 2B P. Atherton 5m 59.7s; 100m hurdles - 2A J. Jagger 25.7s; high jump - 3A J. Jagger 1.25m; long jump - 3A I. McMahon 4.31m pb, 2B J. Jagger 4.02m; triple jump - 2A J. Jagger 8.05m, 1B S. Tucker 7.45m; pole vault - 1A I. McMahon 2.30m; shot - 1A R. Hall 11.87m, 1B H. Gilbert 9.27m; discus - 1A L. Evans 31.45m, 1B H. Gilbert 19.37m; javelin - 2A H. Gilbert 27.38m, 1B L. Evans 20.61m; hammer - 1A H. Gilbert 41.65m, 1B S. Dowse 26.19m pb; 4x100m relay - 1 Grantham AC 58.7s; 4x400m relay - 3 Grantham AC 5m 35.3s.

Male, 100m - 1A D. Elba-Porter 11.3s pb, 1B C. Priestley 11.6s; 200m - 1A D. Elba-Porter 23.8s, 1B J. Heanen 24.6s pb; 400m - 1A J. Madge 52.0s, 1B O. Kiy 52.8s; 800m - 3A B. Orridge 2m 6.0s, 3B J. Hornby 4m 36.5s pb; 5,000m - 3A A. Short 17.50.6s, 3B P. Hall 22m 23.5s; 100m hurdles - 2A S. Broughton-Eley 70.6s, 1B M. Gray 72.1s; 3,000m steeplechase - 1A B. Orridge 11m 39.6s, 2B S. Bainbridge 14m 24.4s; high jump - 1A M. Burr 1.70m, 2B M. Gray 1.40m; long jump - 1A J. Heaney 6.57m, 1B I. Charles 5.43m; triple jump - 2A M. Atkins 11.30m, 1B M. Burr 11.05m; pole vault - 1A M. Gray 2.80m; shot - 1A M. Atkins 9.97m, 2B S. Bainbridge 8.35m; discus - 1A M. Atkins 30.14m, 1B P. Garner 26.85m; javelin - 1A H. Richards 53.61m, 1B M. Gray 29.89m; hammer - 1A P. Garner 34.82m, 1B C. Bainbridge 25.09m pb; 4x100m relay - 1 Grantham AC 46.9s; 4x400mm relay - 1 Grantham AC 3m 40.5s cr.

Overall: 1 Grantham AC 457pt, 2 Pudsey & Bramsley AC 367, 3 Hallamshire 254, 4 Grimsby 234, 5 Goole Youth AC 135, 6 Wombwell 74.

l Local athletes represented Lincolnshire Schools in the Regional Final of the English Schools Combined Events at Bedford over the weekend.

Selection to compete in the event was made as a result the athletes’ results in the County Championships in May.

In the under-17 girls’ heptathlon, Zoe Lucas (Walton Girls) performed well to gain third place and ensure selection for the National Final at Bedford in September.

Joshua Brown (Priory Ruskin) recorded four PBs to finish second in the under-17 boys’ octathlon and guarantee himself a place in the final.

Carre’s Grammar students Millie Cooper and Hannah Dunderdale competed in the under-19 girls’ heptathlon. Millie was third in the age group and a member of the winning Lincs team. Carrying an injury, Hannah was unable to complete all of the events but still qualified as part of the winning team.

l Local athletes will be in action at the prestigious English Schools Track and Field Championships at Gateshead this weekend.

This premier schools event is known as the “Mini-Olympics” and many of the 2012 Olympic team are former Englans Schools athletes.

Representing Lincolnshire will be: Under-15 - Oliver Williams (King’s) shot; under-17 - Alice Macgowan (Walton) 80m hurdles, Joshua Brown (Priory) 400m, Haran Dunderdale (Carre’s) 1500m steeplechase; under-19 - Naomi Collier (KGGS) 800m, Hannah Dunderdale (Carre’s) shot, Jac Heanen (King’s) 110m hurdles.