Sport fixtures for the Grantham area

Football
Football

SATURDAY (October 5)

Football

Northern Premier League

Premier Division – Grantham v Trafford (3pm).

Central Midlands League

South – Mickleover Royals v Barrowby FC (3pm).

Lincolnshire League

Challenge Cup, first round – Grantham Athletic v Boston United Reserves.

Grantham & District Saturday League

Premier Division – Ancaster Rovers FC v Caythorpe, Barrowby Res v AFC Three Gables, Cranmer Arms v Ancaster Rams FC, White Horse Sleaford v CK Dons Res.

Leicestershire & Rutland FA Shield

Bottesford Res v Mountsorrel.

Leicestershire & Rutland FA Trophy

Croxton AFC v Uppingham Town Res, Houghton Rangers Res v Bottesford,

Nottinghamshire FA Junior Cup

Brinsley Durham Ox v Greyhounders, Newark Flowserve FC v Bawtry Town Res.

SUNDAY

Lincs Sunday Cup

Second round – FC Osbournby Rangers v GTF Seas, Helpringham Rovers v Ruston, Lions FC v Olivers Bar FC, Springfield AFC, Plough (Sturton).

Grantham & District Sunday League

Premier Division – Ruskington FC v AFC Harrowby.

Division One – Ancaster Athletic v Totemic, Caythorpe Sports & Social v Colsterworth United, Witham Wanderers v Nobody Inn Athletic, Ropsley v Long Bennington.

Lincs Intermediate League

Steve Asher Memorial Charity Cup

First round – Grantham Town v St Helens Colts, Pointon v Cleethorpes Town.

TUESDAY

Football

Lincolnshire Senior Trophy

First round – Deeping Rangers v Harrowby United (7.45pm).

WEDNESDAY

Lincolnshire League

Sleaford Town Reserves v Grantham Athletic.

RESULTS

Northern Premier League

Premier Division – Grantham Town 2 Ilkeston FC 0.

United Counties League

Division One – Harrowby United 3 Potton United 1.

Lincolnshire League

Grantham Athletic 0 Cleethorpes Town Reserves 4.

FA Inter League Cup

Peterborough & District League 0 Lincolnshire League 2.

Grantham & District Saturday League

Premier Division – Ancaster Rovers FC 22 Newark Flowserve FC 0, Bottesford 2 CK Dons Res 0, Caythorpe 0 Ancaster Rams 12, Croxton AFC 0 White Horse Sleaford 0, Greyhounders 3 Bottesford Res 2.

Grantham & District Sunday League

Premier Division – Helpringham Rovers 0 FC Osbournby Rangers 7, Ruskington 5 AFC Red Lion Ruskington 1, Springfield 2 Lions FC 4.

Division One – Long Bennington 8 Colsterworth United 1, Witham Wanderers 2 Ropsley FC 2, Totemic FC 2 Caythorpe Sports & Social 4, Ancaster Athletic 0 Nobody Inn Athletic 12.

Lincs Intermediate League

County Cup, first round – Grantham Town 1 Lincoln United 0.

South League – Young Dons 3 Pointon 0.