Sport fixtures and football results in the Grantham area

Football
Football

SATURDAY

Football

Northern Premier League

Premier Division – Blyth Spartans v Grantham Town (3pm).

FA Vase

First round qualifying – Cambridge Regional College v Harrowby United (3pm).

Central Midlands League

South – Barrowby v Calverton Miners Welfare (3pm).

Grantham & District Saturday League

Premier Division – AFC Three Gables v Ancaster Rovers FC, Ancaster Rams FC v Barrowby Res, Bottesford v Newark Flowserve FC, Greyhounders v White Horse Sleaford.

Rugby

Notts, Lincs & Derbys Shield

Kesteven v West Bridgford (3pm).

Cricket

South Lincs & Border League

Premier Division – Billingborough v Woodhall Spa 2nd, Moulton Harrox v Belton Park, Stamford Town v Grantham, Welby v Lindum 2nd.

Division One – Friskney v Billingborough 2nd.

Division Two – Claypole v Long Sutton 2nd, Freiston L&L v Welby 2nd, Grantham 2nd v Burgh & District.

SUNDAY

Football

Grantham & District Sunday League

Premier Division – Springfield AFC v Helpringham Rovers, AFC Harrowby v Lions FC, Ruskington FC v FC Osbournby Rangers.

Division One – Long Bennington v Totemic, Ancaster Athletic v Witham Wanderers, Caythorpe Sports & Social v Ropsley, Nobody Inn Athletic v Colsterworth United.

Lincs Intermediate League

South – Pointon v Sibsey Youth.

Cricket

Grantham & Melton Association

Division One – Barrowby v Bottesford, Buckminster v Kinoulton, Empingham v Belton Park, Woolsthorpe by Belvoir v Barkby United.

Division Two – Ashby Carington 2nd v Bingham, Queniborough v Whissendine, Sproxton v Grantham, Syston Town v Welby.

Division Three – Colsterworth v Belvoir Colts, Melton Mowbray 3rd v Barkston & Syston, Skillington v Sholay.

Newark Alliance

Division Four – Belvoir v Notts & Arnold Amateurs 2nd.

TUESDAY

Football

Northern Premier League

Premier Division – Grantham Town v Stocksbridge Park Steels (7.45pm).

FOOTBALL RESULTS

Northern Premier League

Premier Division – Grantham Town 1 FC United of Manchester 5, Kings Lynn 1 Grantham Town 1.

United Counties League

Division One – Buckingham Town 0 Harrowby United 3, Harrowby United 2 Thrapston Town 1.

Lincolnshire Football League

Nettleham 5 Grantham Athletic 1.

Grantham & District Saturday League

Premier Division – AFC Three Gables 6 CK Dons 0, Ancaster Rovers FC 4 Cranmer Arms 3, Bottesford 8 Bottesford Res 0, Newark Flowserve FC 2 Greyhounders 2, White Horse Sleaford 2 Ancaster Rams FC 6.

Lincolnshire Sunday Cup

First round – Blyborough United 2 Nobody Inn Athletic 1, Cleethorpes Town v FC Osbournby Rangers AW, Ship Inn (Morton) 0 Springfield AFC 8, AFC Harrowby 0 Plough (Sturton) 5, Ropsley 1 Ruston Sports 4.

Grantham & District Sunday League

Division One – Ancaster Athletic 0 Long Bennington 16, Witham Wanderers 3 Caythorpe Sports & Social 2, Totemic 4 Colsterworth United 1.