BADMINTON: Ladies lose in Melton League

0
Have your say

Latest results in the Melton Badminton League saw Bottesford ladies lose 5-4 at Welland Valley. Welland Valley were also defeated Belvoir 7-2.

In Mens Division One, Grantham got their first win of the season with a 5-4 victory at home to Belvoir, with Declan Hill and Josh King winning all their games. They also travelled to Meltonshire where they lost 7-2 to a strong side. Finally they travelled to Bottesford and won another close game 5-4.

Grantham A were defeated 8-1 at home to Mars A in Mixed Division One, and Belvoir won by the same score at Staveley Amateurs.

Top-of-the-table Grantham B were thrashed 9-0 at home by Radmoor in Mixed Division Two. Mars B also picked up two excellent 6-3 wins, away to Belvoir B and at home to Melton OGs.

Ladies’ Division One

Mars 5

Welland Valley 4

Jane Scatchard and Marie Jones lost to Ondine Addison and L Blisset 21-19, 10-21, 20-22; lost to Gill Anderson and Meg Anderson 13-21, 12-21; beat Pam Jones and Rose Griffiths 19-21, 21-13, 21-16; Sharon Chapman and Steph Pick won 11-21, 21-16, 21-15; lost 17-21, 21-19, 16-21; lost 13-21, 18-21; Sandra Watson and Tracey White won 18-21, 21-16, 21-11; won 21-23, 21-16, 21-19; won 21-13, 21-19.

Welland Valley 5

Bottesford 4

Gill Anderson and Sue Wilding beat Sally Brown and Sandra Collom-Gee 18-21, 21-15, 21-18; beat Linda Hallam and Yvonne Orchard 21-18, 21-9; beat Nicky Newman and Heidi Scott-Smith 21-16, 21-13; L Blisset and Ondine Addison lost 14-21, 23-21, 5-21; lost 8-21, 13-21; won 21-12, 21-13; Rose Griffiths and Pam Jones lost 21-23, 12-21; lost 14-21, 13-21; won 21-5, 21-14.

Belvoir 2

Welland Valley 7

Katie Mogg and Jane Roberts lost to Gill Anderson and Meg Anderson 17-21, 21-19, 17-21; beat Pam Jones and Rose Griffiths 21-13, 21-11; beat Joyce Slater and Ondine Addison 21-15, 21-12; Karen Mabbott and Margaret Roskell lost 15-21, 12-21; lost 21-19, 20-22, 16-21; lost 10-21, 21-16, 20-22; Ally Haynes and Gill Parkinson lost 11-21, 13-21; lost 7-21, 8-21; lost 10-21, 5-21.

Men’s Division One

Meltonshire 7

Grantham A 2

Dave Hemens and Tom Easom beat Ian Witham and Toby Mills 21-16, 21-18; beat Dave Chambers and Toby King 21-13, 14-21, 21-19; beat Paul Izod and Rob Howbrook 21-15, 21-16; Neville Adams and Ryan Wade lost 21-17, 19-21, 17-21; won 21-11, 21-14; (Away concede) Adam Lewis and Nigel Lewis lost 17-21, 15-21; won 21-17, 21-18; won 21-8, 21-16.

Grantham A 5

Belvoir 4

Declan Hill and Josh King beat Paul Haynes and Jon Watchorn 18-21, 21-19, 21-18; beat Dan Christmas and Oliver Sharpe 19-21, 21-15, 21-12; lost to Andy Burdett and Phill Pugh 19-21, 20-22; Rob Howbrook and Chris Graves lost 5-21, 19-21; won 21-6, 21-8; won 21-9, 21-18; Dave Chambers and Toby King lost 14-21, 18-21; won 21-17, 6-21, 21-13; lost 21-14, 9-21, 18-21.

Bottesford 4

Grantham A 5

Bruce Baxter and Ian Jobe beat Josh King and Declan Hill 21-17, 20-22, 21-19; beat Dave Chambers and Toby King 21-10, 21-15; lost to Chris Graves and Ian Witham 21-13, 15-21, 18-21; Stephen Moyses and David Borat lost 18-21, 19-21; won 21-14, 12-21, 21-15; lost 19-21, 14-21; Simon Gant and Steve Roe lost 15-21, 13-21; won 21-18, 21-14; lost 15-21, 21-15, 10-21.

Mixed Division One

Grantham A 1

Mars A 8

Sandra Jennings and Rob Howbrook beat Steph Pick and Lee Cuthbert 22-20, 15-21, 21-10; lost to Tracey White and Barry Pick 15-21, 20-22; lost to Marie Jones and Gavin Watkin 16-21, 16-21; Sarah Bransby and Matt Whittle lost 16-21, 12-21; lost 14-21, 15-21; lost 9-21, 17-21; (Home concede) (Home concede) (Home concede).

Staveley Amateurs A 1

Belvoir A 8

Carolyn Sayers and Casey Miller lost to Jane Roberts and Phill Pugh 9-21, 12-21; lost to Ally Haynes and Paul Haynes 15-21, 14-21; lost to Tracie Yeoman and Christian Smith 21-12, 20-22, 14-21; Jackie Ellis and Sly Cheung lost 9-21, 5-21; lost 21-16, 15-21, 15-21; won 25-23, 21-18; (Home concede) (Home concede) (Home concede).

Mixed Division Two

Belvoir B 3

Mars B 6

Karen Mabbott and Andy Burdett lost to Jane Scatchard and James Eccles 21-16, 12-21, 14-21; lost to Sandra Watson and Conrad Watson 15-21, 22-24; lost to Clare Gough and Steve Cuthburt 19-21, 16-21; Gill Parkinson and Dan Christmas lost 17-21, 25-23, 12-21; lost 21-19, 14-21, 19-21; won 21-15, 21-15; Jessie Harries and Oliver Sharpe won 21-17, 21-9; won 21-14, 21-16; lost 16-21, 15-21.

Radmoor 9 - Grantham B 0

Jules Vermaak and Gordon Mould beat Sophie Lamb and Josh Gould 21-15, 21-8; beat Pat O’Keefe and Mike Woodhouse 21-8, 21-7; beat Rose Bitowt and Ian Witham 21-14, 15-21, 21-14; Joanna Gibson and Ian Symonds won 21-16, 21-14; won 21-8, 21-9; won 12-21, 21-16, 21-14; Shelley McCardle and Martin Ashby won 21-11, 21-15; won 21-17, 24-22; won 21-17, 24-22.

Mars B 6

Melton OGs 3

Jane Scatchard and Graham Spencer lost to Christine Stanley and Simon Lenton 21-19, 13-21, 16-21; beat Eileen Merrison and George English 21-10, 21-10; beat Brenda Langridge and Martyn Algy 15-21, 21-16, 24-22; Clare Gough and James Eccles lost 13-21, 14-21; won 21-11, 21-13; won 22-20, 21-12; Steph Pick and Conrad Watson lost 8-21, 12-21; won 21-7, 17-21, 22-20; won 21-12, 21-10.

Les Hall Cup

Staveley Amateurs A 0

Belvoir A 9

(Staveley Amateurs A concede)