BADMINTON: Melton league begins with Belvoir win and loss

The first ladies’ match of the season saw Belvoir defeated 6-3 at Mars.

In Men’s Division One, a two-pair Belvoir lost 7-2 at Meltonshire before reversing their fortunes with a 7-2 victory at home to Bottesford.

Last year’s runners-up Bottesford started strongly again in Mixed Division One, triumphing 8-1 at Staveley Amateurs. Belvoir Bottesford lost 7-2 at Mars B in Mixed Division Two whilst Belvoir won 5-4 at home to Grantham B.

Results:

Ladies’ Division One

Mars 6 Belvoir 3

Steph Pick and Sharon Chapman beat Karen Mabbott and Margaret Roskell 17-21, 22-20, 21-10; lost to Katie Mogg and Jane Roberts 21-19, 17-21, 12-21; beat Ally Haynes and Jessie Harries 21-10, 21-10; Marie Jones and Jane Scatchard won 18-21, 21-14, 21-11; lost 14-21, 13-21; won 21-15, 21-13; Sandra Watson and Tracey White won 21-10, 22-20; lost 17-21, 13-21; won 21-8, 21-7.

Men’s Division One

Meltonshire 7 Belvoir 2

Tim Walker and Tom Easom beat Oliver Sharpe and Andy Burdett 21-12, 21-9; beat Phill Pugh and Paul Haynes 16-21, 21-18, 24-22; (Away concede) Luke Atkinson and Steve Smith won 21-18, 21-14; lost 15-21, 16-21; (Away concede) Ryan Wade and Dave Hemens won 21-14, 21-12; lost 10-21, 15-21; (Away concede).

Belvoir 7 Bottesford 2

Christian Smith and Phill Pugh beat Stephen Moyses and Simon Gant 21-7, 21-7; beat Ian Jobe and Bruce Baxter 21-11, 21-9; beat Glen Brown and David Borat 21-11, 21-8; Paul Haynes and John Watchorn won 21-10, 21-14; won 21-15, 17-21, 21-11; won 21-13, 21-8; Andy Burdett and Dan Christmas lost 15-21, 17-21; lost 16-21, 12-21; won 21-18, 21-19.

Mixed Division One

Staveley Amateurs A 1 Bottesford 8

Dora Kutkus and Casey Miller beat Sally Brown and Bruce Baxter 21-19, 13-21, 22-20; lost to Shirley Stevenson and Andy Ballard 18-21, 15-21; lost to Linda Hallam and Ian Jobe 13-21, 13-21; Jackie Ellis and Sly Cheung lost 18-21, 19-21; lost 17-21, 11-21; lost 7-21, 18-21; Carolyn Sayers and Graham Hyman lost 16-21, 14-21; lost 21-15, 13-21, 17-21; lost 21-23, 13-21.

Mixed Division Two

Belvoir B 5 Grantham B 4

Jessie Harries and Oliver Sharpe beat Moira Mills and Josh Gould 21-18, 15-21, 21-9; beat Kat Perry and Mike Woodhouse 21-17, 24-22; lost to Sophie Lamb and Ian Witham 17-21, 21-17, 17-21; Gill Parkinson and Dave Core lost 18-21, 12-21; won 30-28, 21-11; lost 17-21, 14-21; (Away concede) lost 15-21, 21-17, 16-21; won 21-16, 21-14.

Mars B 7 Belvoir Bottesford A 2

Clare Gough and James Eccles lost to Tracey Barnes and Simon Blaydon 15-21, 21-18, 15-21; beat Jean Wright and Charlie Wileen 21-19, 21-17; beat Kirsty Barnes and Trevor Sowerbutts 21-12, 21-14; Sandra Watson and Adam Hirst lost 17-21, 21-18, 17-21; won 21-9, 21-15; won 21-7, 21-15; Steph Pick and Gavin Watkin won 22-20, 13-21, 21-14; won 21-13, 21-12; won 21-10, 21-10.