BOWLS: Grantham area results round-up

Bowls news.
Bowls news.
0
Have your say

Grantham League

Two Wood

Vacu-Lug B 68

Swayfield 90

Vacu-Lug names first – M. Allen, A. Ambrose and B. Allen beat B. Marston, J. Huckerby and W. Flowers 29-12; V. Cryer, D. Dickinson and P. Balfe lost to M. Sharp, J. Bainbridge and N. Davis 16-23; S. Balfe and I. Rowbotham lost to R. Selby and H. Mumby 14-25; S. Tilley and D. Cryer lost to M. Lyon and T. Harwood 9-30.

Three Wood

Vacu-Lug B 38

Grantham 65

Vacu-Lug B names first – J. Williamson, V. Cryer and B. Allen lost to P. Riches, T. Sumner and Joe Lewis 13-25; D. Cryer, S. Davies and P. Musson beat R. Sumner, R. Sowerby and T. Asher 19-11; R. Barker, S. Balfe and C. Abbott lost to K. Whatmore, J. Duke and Jay Lewis 6-29.

Corby Glen 52

Grantham 46

Corby Glen names first – T. Dawson, M. Wood and B. Powles lost to K. Whatmore, A. Ludwig and Jay Lewis 11-17; N. Lomas, J. Simpson and P. Cahill lost to T. Asher, R. Sowerby and N. Smith 18-19; T. Ray, J. Boother and M. Beaton beat J. Asher, J. Duke and Joe Lewis 23-10.

Trophy Trebles

Second round

M. Lyon beat L. Turner 20-12, A Stafford beat B. Veasey 22-19, M. Beaton lost to T. Hoole 15-21, B. Smith beat N. Davis 23-14.

Downtown Superstore Trophy

Third round

M. Lyon beat M. Dring 21-16, B. Sowerby beat T. Hoole 23-13, P. Jones lost to P. Musson 12-16.

Hutchinson Cup

First round

R. Atter beat M. Durrands 21-7, P. Edwards beat D. Holton 21-14, G. Taylor lost to L. Turner 16-21, B. Sowerby lost to P. Musson 10-21.

Champion of Champion

First round

T. Harwood lost to M. Allen 12-21, T. Gostick CON v D. Holton AW, M. Lyon beat M. Beaton 21-13, B. Papworth lost to Jay Lewis 14-21.

Hospital Bowl

First round

Bottesford beat Vacu-Lug 67-56, Grantham lost to Dysart Park 52-82, Great Gonerby beat Colsterworth 86-44.

Cecil Driffill Trophy

Grantham 75

Moorlands Railway 71

T. Asher, J. Kime and N. Orrey won 19-18; J. Asher, R. Sowerby and Joe Lewis won 17-14; J. Duke, B. Smith and J. Stanfield lost 17-18; T. Sumner, R. Sumner and Jay Lewis won 22-21.

Lincs League Fours

Branston 38

Grantham 50

T. Sumner, J. Duke, B. Smith and J. Stanfield won 15-11; K. Whatmore, T. Asher, Jay Lewis and N. Orrey won 24-12; J. Asher, J. Kime, R. Sowerby and Joe Lewis lost 11-15.

ASC Metals League

Grantham 41

Long Bennington A 55

Grantham names first – B. Patten, A. Ludwig and Joe Lewis lost to J. Hall, T. Hoole and S. Brackenbury 13-18; J. Asher, R. Smith and T. Asher lost to P. Dalaway, R. Fordham and R. Simpson 13-18; J. Duke, J. Kime and R. Sowerby lost to C. Davies, C. Hall and M. Dring 15-19.