BOWLS: Grantham area results round-up

Bowls news.

Bowls news.

0
Have your say

Grantham League

Willoughby Cup

Semi-final, first leg

Gonerby 82

Swayfield 66

L. Blankley, B. Papworth and P. Edwards beat T. Taylor, M. Pulford and B. Marton 21-17; D. Holton, J. White and K. Wilson beat I. Richardson, R. Allitt and M. Lyon 21-18; J. Saxby, P. Jones and M. Massingham lost to J. Geeson, W. Flowers and S. Harwood 15-19; M. Halls, L. Lord and I. Lord beat D. Ward, T. Harwood and N. Davis 25-12.

Friday Night

Vacu-Lug 80

Gonerby 65

I. Robotham and P. Balfe lost to L. Turner and B. Papworth 10-27; G. Taylor and B. Allen drew with I. Lord and K. Wilson 16-16; S. Davies, M. Allen and P. Musson beat M. Halls, M. Durrands and R. Childs 25-11; R. Atter, G. Stafford and K. Lilley beat P. Jones, L. Blankley and M. Massingham 29-11.

Three Wood

Dysart Park 59

Gonerby A 35

L. Thomps, A. Stafford and C. Dexter beat L. Lord, M. Durrands and I. Lord 17-13; S. Yates, J. Sayer and B. Veasey beat G. Hutton, D. Graham and R. Childs 30-6; P. Newton, R. Smith and M. Holby lost to J. Saxby, T. Smith and D. Holton 12-16.

Grantham 63

Swayfield 28

P. Riches, B. Sowerby and Joe Lewis beat M. Sharp, I. Richardson and R. Halsey 16-9; K. Whatmore, Jay Lewis and P. Harby beat G. Jenkins, M. Lyon and S. Harwood 26-10; T. Sumner, A. Ludwig and T. Oxley beat B. Marston, J. Bainbridge and N. Davis 21-9.

Belvoir League

Grantham 106

Long Bennington 42

I. Ludwig, J. Duke and A. Ludwig beat G. Creeby, S. Griffith and R. Simpson 19-11; B. Patten, R. Sowerby and Joe Lewis beat J. Hoole, G. Quibell and J. Morris 31-10; J. Asher, R. Sumner and Jay Lewis beat J. Orrey, N. Smith and P. Fordham 29-11; R. Sumner, D. Smith and P. Hardy beat D. McCarroll, T. Hoole and P. Griffith 37-10.

Lincs League

Grantham 41

Washingborough 51

R. Sumner, B. Hodder, A. Ludwig and T. Oxley lost 10-21; T. Sumner, B. Patten, B. Smith and Joe Lewis won 22-10; K. Whatmore, J. Asher, J. Kime and Jay Lewis lost 9-20.

GDBA

Corporation Doubles

Semi-finals

Jay Lewis beat B. Smith 30-13, G. Taylor beat M. Lyon 24-19.

Hutchinson Cup

Semi-finals

P. Edwards beat M. Lyon 21-13, G. Taylor beat N. Davis 21-10.

Champion of Champions

Semi-finals

P. Edwards beat B. Powles 21-6, T. Sumner beat C. Davis 21-11.