BOWLS: President’s team wins annual Grantham association match

Bowls
Bowls
0
Have your say

Grantham & District Bowls Association

The annual match between Association president Michael Lyon’s Swayfield team and chairman Tim Harwood’s GDBA team was held at Swayfield Bowling Green on Saturday.

A very enjoyable match resulted in a win for the President’s team to claim the Leeder Shield.

President 71

Chairman 63

M. Sharp, R. Selby and M. Lyon beat C. Arthur, R. Sowerby and T. Harwood 28-10; I. Richardson, B. Marston and N. Davis beat C. Abbott, P. Musson and S. Odams 16-15; R. Barnes, J. Bainbridge and H. Mumby beat J. Duke, L. Thompson and Jay Lewis 18-13; P. Riches and M. Dawson lost to B. Papworth and L. Turner.

Hospital Bowl

Semi-finals

Dysart Park beat Great Gonerby 71-63, Long Bennington beat Corby Glen 98-60.

Harry Hardy Cup

Second round

D. Warren lost to C. Dexter 16-21; A. Brunton beat M. Halls 21-8; Jay Lewis beat P. Musson 21-13; P. Jones lost to L. Turner 19-21.

Trophy Trebles

Second round

T. Oxley beat P. Jordan 28-20, B. Veasey beat A. Stafford 29-19, C. Abbott beat Jay Lewis 29-22.

Grantham League

Colsterworth 23

Gonerby A 55

Colsterworth names first – C. Fleckney, C. Atter and K. Harvey lost to L. Lord, W. Seddon and K. Wilson 10-18; D. Day, C. Crump and R. Baxter lost to J. Saxby, B. Robinson and M. Massingham 3-24; D. Howitt, C. Crump and R. Baxter lost to R. Barnes, D. Holton and I. Lord 10-13.

Grantham 60

Corby Glen 46

Grantham names first – T. Sumner, T. Asher and N. Smith beat M. Dawson, J. Boother and J. Beaton 24-12; J. Asher, L. Anderson and Joe Lewis beat M. Wood, J. Simpson and T. Taylor 22-15; J. Duke, T. Oxley and Jay Lewis lost to N. Lomas, G. Osborne and M. Beaton 14-19.

Swayfield 68

Grantham 83

Swayfield names first – I. Richardson and N. Davis beat D. Pimm and B. Thompson 32-4; J. Huckerby and R. Selby lost to A. Gostick and T. Berridge 11-33; B. Marston, M. Sharp and H. Mumby lost to B. Hodder, A. Curtis and P. Harby 15-27; J. Geeson and M. Lyon lost to D. Rainsford, H. Orbell and J. Pask 10-19.

Dysart Park 78

Grantham 64

Dysart Park names first – S. Yates and C. Dexter beat D. Pimm and T. Oxley 27-15; L. Thompson and B. Veasey lost to A. Gostick and T. Berridge 22-23; P. Newton, R. Smith and M. Holby lost to B. Hodder, P. Thompson and P. Harby 7-19; R. Tupper, C. Bland and J. Sayer beat D. Rainsford, H. Orbell and W. Thompson 22-7.

Belvoir League

Knipton 54

Grantham 82

Knipton names first – P. Arbon, P. Carlton and K. Noble lost to J. Duke, A. Gostick and T. Berridge 13-15; D. Arbon, M. Duff and B. Hollingworth lost to T. Sumner, H. Orbell and Jay Lewis 5-30; D. Frankish, C. Smith and D. Carlton lost to S. Harrison, D. Pimm and T. Oxley 17-20; A. Leadenham, D. Lester and C. Stafford beat B. Hodder, W. Johnson and A. Curtis 19-17.

Lincs EBA Fours

Grantham 52

St Giles 51

T. Sumner, M. Healey, T. Asher and J. Lewis lost 19-21; B. Smith, L. Anderson, J. Stanfield and A. Brunton lost 17-19; R. Lewis, J. Asher, N. Smith and Joe Lewis won 16-11.