Sporting fixtures in the Grantham area this weekend...

0
Have your say

SATURDAY

Football

Evo-Stik Northern Premier League

Premier Division - Grantham Town v Stocksbridge Park Steels (3pm).

United Counties League

Division One - Buckingham Town v Harrowby United.

Grantham & District Saturday League

Premier Division - Cranmer Arms v Harrowby Reserves.

Division One - AFC Skillington v AFC Three Gables, Caythorpe v CK Dons.

Leicestershire & Rutland FA Shield

Bottesford v Buckminster United.

Leicestershire & Rutland FA Trophy

Ravenstone United v Bottesford Reserves.

Lincolnshire FA Junior Cup

Ancaster v Metheringham, Clayton Sports Saturday v Rippingale & Folkingham, RM Imp FC v White Swan Barrowby, Waltham Tea Gardens FC v White Horse Sleaford.

Nottinghamshire FA Junior Cup

Kimberley Miners Welfare v Greyhounders.

Hockey

Cambridge South 3rd v Grantham, Grantham 2nd v West Bridgford 8th, Grantham Ladies v Lincoln Ladies 2nd.

Rugby

Midlands League 3

East (North) - Kesteven v Nottingham Moderns.

Friendly - Grimsby 2nd v Kesteven 2nd.

SUNDAY

Football

Grantham & District Sunday League

Premier Division: AFC Sleaford United v Ancaster Rams, Thurlby United v Helpringham Rovers, Witham Wanderers v Ruskington.

Division One - Caythorpe v Aslockton Cranmers, Colsterworth United v Grantham United TRE, Nobody Athletic v Ropsley, Springfield AFC v Long Bennington, Totemic v Rippingale.

Lincolnshire FA County Sunday Cup

Hykeham Tigers v Ropsley Fox, Magnet Tavern v Lions, Newton Utd v FC Osbournby Rangers.

Grantham Youth League

Under-9 - Ancaster Centurious v Colsterworth, Ancaster Gladiators v Barrowby, Great Ponton v Gonerby, Leasingham v Cranwell, Navenby v Aslockton.

Under-10 - Aslockton v Gonerby, Barrowby v Colsterworth, Navenby v Grantham Town, Pointon v Great Ponton.

Under-11 - Ancaster v Gonerby, Barrowby v Colsterworth, Great Ponton v Long Bennington, Leasingham v Grantham Flames.

Lincolnshire Intermediate League

Memorial Cup, first round - Metheringham v Navenby.

WEDNESDAY

Football

Evo-Stik Northern Premier League

Premier Division - Whitby Town v Grantham Town (3pm).

FOOTBALL RESULTS

FA Trophy

First Qualifying Round - Grantham Town 0 Bedford Town 2.

United Counties League

Division One - Harrowby United 2 Wootton Blue Cross 0.

Lincs Senior Cup

Sleaford Town 3 Harrowby United 3 (Sleaford won 3-0 on penalties).

Grantham & District Saturday League

Premier Division - Buckminster United 3 Ancaster 2, Cranmer Arms 3 Greyhounders 2, Heckington Millers 1 Harrowby Reserves 8, White Horse Sleaford 2 Bottesford 1.

Division One - Caythorpe 1 AFC Skillington 4, Croxton AFC 1 CK Dons 3, Rippingale & Folkingham 4 Bottesford Reserves 1.

Grantham & District Sunday League

Premier Division - Ancaster Rams 2 Ruskington 1, Helpringham Rovers 3 AFC Sleaaford United 7, Ropsley Fox 7 FC Osbournby Rangers 0, Witham Wanderers 1 Three Gables 2.

Division One - Rippingale 0 Grantham United TRE 14, Springfield AFC 5 Caythorpe 2.

Grantham Youth League

Under-9 - Aslockton 9 Ancaster Gladiators 2, Barrowby 2 Ancaster Centurions 1, Gonerby 2 Navenby 2, Great Ponton 8 Cranwell 0.

Under-10 - Navenby 2 Colsterworth 5.

Under-11 - Long Bennington 3 Grantham Flames 2.

Lincolnshire Intermediate League

South - Young Dons 2 Pointon 0.