Weekend sporting fixtures in the Grantham area

0
Have your say

SATURDAY

Football

FA Cup

Second Qualifying Round - Cambridge City v Grantham Town (3pm).

United Counties League

Division One - Wellingborough Whitworth v Harrowby United (3pm).

Grantham & District Saturday League

Memorial Cup - AFC Skillington v Heckington Millers, Ancaster v CK Dons, Caythorpe v Buckminster United, Croxton AFC v Cranmer Arms, Greyhounders v Harrowby Reserves, Rippingale & Folkingham v Bottesford, White Horse Sleaford v AFC Three Gables, White Swan Barrowby v Bottesford Reserves.

Rugby

RFU Senior Vase

First round - Kesteven v Bedford Queens.

Friendly - Stamford 2nd v Kesteven 2nd.

Hockey

Grantham v Newmarket 2nd, Grantham Ladies v Long Sutton Ladies 2nd.

Cricket

South Lincs & Border League

Division One - Lindum Ramblers v Belton Park.

Division Two - Billingborough 2nd v Ropsley, Stamford Town 2nd v Welby.

Division Three - Grantham 2nd v Spalding 3rd.

SUNDAY

Football

Grantham & District Sunday League

Premier Division - Ancaster Rams v Three Gables Sunday, Lions v Ropsley Fox,

Division One - Colsterworth United v Springfield AFC, Grantham United TRE v Long Bennington.

Knockout Cup - AFC Sleaford United v Witham Wanderers, Helpringham Rovers v Totemic, Rippingale v FC Osbournby Rangers, Ropsley v Aslockton Cranmers FC.

LIFL

Lincolnshire County Cup

First round - Grantham Town v Spalding United.

Central League - Navenby v HBW United.

South League - East Coast Youth v Cranwell, Pointon v Swineshead Institute.

Grantham Youth League

Under-9 Cup - Aslockton v Ancaster Centurions, Navenby v Barrowby.

Under-10 League - Barrowby v Pointon, Colsterworth v Aslockton, Gonerby v Navenby, Grantham town v Gt Ponton.

Under-11 League - Grantham Flames v Gt Ponton, Barrowby v Long Bennington, Colsterworth v Ancaster, Gonerby v Leasingham.

Cricket

Grantham & Melton Association

Division One - Sileby v Bottesford, Barkby v Barrowby, Frisby Hoby & Rotherby v Whissendine, Pickwell v Buckminster.

Division Two - Belton Park v Bingham, Grantham v Empingham, Sproxton v Ashby Carington 2nd, Welby v Rothley, Harlaxton v Sholay.

Division Three - Thorpe Arnold v Colsterworth.

Football Results

Evo-Stik Northern Premier League

Premier Division - Ashton United 1 Grantham Town 1, Grantham Town 3 Matlock Town 3.

United Counties League

Knockout Cup - Harrowby United 3 Wootton Blue Cross 0.

Grantham & District Saturday League

Premier Division - Bottesford 3 Ancaster 3, Buckminster United 6 Greyhounders 0, Cranmer Arms 3 Heckington Millers, White Swan Barrowby 3 Harrowby Reserves 0.

Division One - AFC Skillington 0 CK Dons 5, Caythorpe 3 Rippingale & Folkingham 0.

Grantham & District Sunday League

Premier Division - AFC Sleaford United 1 FC Osbournby Rangers 2, Helpringham Rovers 3 Ruskington 2, Lions 7 Ancaster Rams 0, Thurlby United 4 Three Gables Sunday 1, Witham Wanderers 2 Ropsley Fox 11.

Division One - Aslockton Cranmers 0 Springfield AFC 5, Colsterworth United 4 Totemic 1, Ropsley 2 Long Bennington 2.

LIFL

Premier League - Gainsborough Trinity 2 Grantham Town 1.

Central League - Horncastle Town 4 Navenby 0.

South League - Cranwell 2 Fishtoft 1, Swifts 6 Pointon 1.

Grantham Youth League

Under-9 - Ancaster Centurious 3 Aslockton 3, Gonerby 9 Cranwell 1, Leasingham 0 Barrowby 6, Navenby 3 Ancaster Gladiators 1.