Home   Sport   Article

BOWLS: Grantham area results round-up




Bowls news.
Bowls news.

Grantham League

Three Wood

Swayfield 53

Grantham 62

Swayfield names first: B. Marston, J. Huckerby and D. Davies lost to J. Asher, T. Sumner and N. Smith 19-20; I. Richardson, R. Selby and M. Mumby lost to R. Sumner, A. Ludwig and Jay Lewis 18-22; M. Sharpe, M. Lyon and T. Harwood lost to P. Riches, T. Asher and Joe Lewis 16-20.

Two Wood

Swayfield 79

Dysart Park 82

Swayfield names first: B. Marston, J. Huckerby and W. Flowers beat P. Newton, R. Smith and M. Holby 19-18; M. Sharp, R. Selby and T. Harwood beat C. Goodley, L. Thompson and A. Stafford 22-20; I. Richardson and N. Davis lost to B. Veasey and C. Bland 18-25; M. Lyon and H. Mumby beat J. McAteer and C. Dexter 20-19.

Friday League

Grantham 100

Vacu-Lug B 49

Grantham names first: T. Asher and B. Smith beat Joe Williamson and S. Balfe 29-8; J. Asher, A. Gostick and J. Duke lost to V. Cryer, P. Armstrong and P. Balfe 16-17; R. Sumner and Jay Lewis beat S. Davies and I. Robotham 23-17; R. Curry, T. Sumner and Joe Lewis beat D. Cryer, A. Ambrose and M. Allen 32-7.

Hospital Bowl

Grantham 52

Dysart Park 72

Grantham names first: R. Sumner, J. Duke and W. Smith lost to P. Newton, R. Smith and M. Holby 10-21; J. Asher, P. Riches, T. Asher and Joe Lewis lost to L. Thompson, B. Vessey, C. Bland and A. Stafford 10-25; T. Sumner and R. Sowerby beat B. Veasey and J. Sayer 17-15; K. Whatmore and Jay Lewis beat S. Yates and C. Dexter 15-11.

Bottesford beat Vacu-Lug 67-56, Great Gonerby beat Colsterworth 86-44, Corby Glen lost to Long Bennington 50-96.

Willoughby Cup

Second leg

Ryhall 81

Swayfield 53

(Ryhall won 149-128 on aggregate)

Ryhall names first: M. Dolby, S. Knight and N. Graham beat D. Ward, J. Bainbridge and H. Mumby 30-6; F. Barnsdale, C. Spence and D. King beat B. Marston, J. Huckerby and W. Flowers 17-14; M. Steel, D. Ingham and M. Wallis lost to G. Jenkins, I. Richardson and N. Davis 12-21; N. Trigg, B. Beeton and D. Henshaw beat M. Sharp, M. Lyon and T. Harwood 22-12.

Downtown Superstore Trophy

Second round

C. Abbott CON v M. Dring AW, P. Cahill lost to M. Dawson 12-21, N. Davis lost to P. Musson 10-18, B. Sowerby beat I. Richardson 24-5, P. Fordham lost to M. Lyon 7-19, B. Smith beat L. Thompson 30-5, T. Hoole beat M. Beaton 15-13.

Harry Hardy Cup

First round

C. Davis CON v P. Musson AW, P. Edwards beat P. Jordan 21-14, P. Jones beat M. Lyon 21-10, D. Holton lost to M. Durrands 17-21, M. Halls lost to L. Turner 20-21, R. Atter lost to B. Sowerby 19-21, W. McLean lost to Jay Lewis 7-21, A. Brunton beat B. Papworth 21-14.

Belvoir League

Three Wood

Bingham (Green) 57

Grantham 69

Bingham names first: K. Martin, A. Brailsford and K. Brailsford lost to R. Sumner, A. Gostick and Jay Lewis 13-17; J. Cullen, J. Wright and B. Evans beat J. Asher, J. Duke and W. Johnson 19-14; H. Brady, B. Berridge and P. Thornhill beat B. Curry, T. Asher and Joe Lewis 17-16; P. Tonkins, A. Cullen and P. Tonkins lost to T. Sumner, B. Hodder and J. Standfield 8-22.



COMMENTS
()


Iliffe Media does not moderate comments. Please click here for our house rules.

People who post abusive comments about other users or those featured in articles will be banned.

Thank you. Your comment has been received and will appear on the site shortly.

 

Terms of Comments

We do not actively moderate, monitor or edit contributions to the reader comments but we may intervene and take such action as we think necessary, please click here for our house rules.

If you have any concerns over the contents on our site, please either register those concerns using the report abuse button, contact us here.

This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies - Learn More