Home   Sport   Article

BOWLS: Grantham area results round-up




Bowls news.
Bowls news.

Grantham League

Two Wood

Vacu-Lug B 68

Swayfield 90

Vacu-Lug names first – M. Allen, A. Ambrose and B. Allen beat B. Marston, J. Huckerby and W. Flowers 29-12; V. Cryer, D. Dickinson and P. Balfe lost to M. Sharp, J. Bainbridge and N. Davis 16-23; S. Balfe and I. Rowbotham lost to R. Selby and H. Mumby 14-25; S. Tilley and D. Cryer lost to M. Lyon and T. Harwood 9-30.

Three Wood

Vacu-Lug B 38

Grantham 65

Vacu-Lug B names first – J. Williamson, V. Cryer and B. Allen lost to P. Riches, T. Sumner and Joe Lewis 13-25; D. Cryer, S. Davies and P. Musson beat R. Sumner, R. Sowerby and T. Asher 19-11; R. Barker, S. Balfe and C. Abbott lost to K. Whatmore, J. Duke and Jay Lewis 6-29.

Corby Glen 52

Grantham 46

Corby Glen names first – T. Dawson, M. Wood and B. Powles lost to K. Whatmore, A. Ludwig and Jay Lewis 11-17; N. Lomas, J. Simpson and P. Cahill lost to T. Asher, R. Sowerby and N. Smith 18-19; T. Ray, J. Boother and M. Beaton beat J. Asher, J. Duke and Joe Lewis 23-10.

Trophy Trebles

Second round

M. Lyon beat L. Turner 20-12, A Stafford beat B. Veasey 22-19, M. Beaton lost to T. Hoole 15-21, B. Smith beat N. Davis 23-14.

Downtown Superstore Trophy

Third round

M. Lyon beat M. Dring 21-16, B. Sowerby beat T. Hoole 23-13, P. Jones lost to P. Musson 12-16.

Hutchinson Cup

First round

R. Atter beat M. Durrands 21-7, P. Edwards beat D. Holton 21-14, G. Taylor lost to L. Turner 16-21, B. Sowerby lost to P. Musson 10-21.

Champion of Champion

First round

T. Harwood lost to M. Allen 12-21, T. Gostick CON v D. Holton AW, M. Lyon beat M. Beaton 21-13, B. Papworth lost to Jay Lewis 14-21.

Hospital Bowl

First round

Bottesford beat Vacu-Lug 67-56, Grantham lost to Dysart Park 52-82, Great Gonerby beat Colsterworth 86-44.

Cecil Driffill Trophy

Grantham 75

Moorlands Railway 71

T. Asher, J. Kime and N. Orrey won 19-18; J. Asher, R. Sowerby and Joe Lewis won 17-14; J. Duke, B. Smith and J. Stanfield lost 17-18; T. Sumner, R. Sumner and Jay Lewis won 22-21.

Lincs League Fours

Branston 38

Grantham 50

T. Sumner, J. Duke, B. Smith and J. Stanfield won 15-11; K. Whatmore, T. Asher, Jay Lewis and N. Orrey won 24-12; J. Asher, J. Kime, R. Sowerby and Joe Lewis lost 11-15.

ASC Metals League

Grantham 41

Long Bennington A 55

Grantham names first – B. Patten, A. Ludwig and Joe Lewis lost to J. Hall, T. Hoole and S. Brackenbury 13-18; J. Asher, R. Smith and T. Asher lost to P. Dalaway, R. Fordham and R. Simpson 13-18; J. Duke, J. Kime and R. Sowerby lost to C. Davies, C. Hall and M. Dring 15-19.



COMMENTS
()


Iliffe Media does not moderate comments. Please click here for our house rules.

People who post abusive comments about other users or those featured in articles will be banned.

Thank you. Your comment has been received and will appear on the site shortly.

 

Terms of Comments

We do not actively moderate, monitor or edit contributions to the reader comments but we may intervene and take such action as we think necessary, please click here for our house rules.

If you have any concerns over the contents on our site, please either register those concerns using the report abuse button, contact us here.

This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies - Learn More