Home   Sport   Article

BOWLS: Grantham area results round-up




Bowls news.
Bowls news.

Grantham League

Willoughby Cup

Semi-final, first leg

Gonerby 82

Swayfield 66

L. Blankley, B. Papworth and P. Edwards beat T. Taylor, M. Pulford and B. Marton 21-17; D. Holton, J. White and K. Wilson beat I. Richardson, R. Allitt and M. Lyon 21-18; J. Saxby, P. Jones and M. Massingham lost to J. Geeson, W. Flowers and S. Harwood 15-19; M. Halls, L. Lord and I. Lord beat D. Ward, T. Harwood and N. Davis 25-12.

Friday Night

Vacu-Lug 80

Gonerby 65

I. Robotham and P. Balfe lost to L. Turner and B. Papworth 10-27; G. Taylor and B. Allen drew with I. Lord and K. Wilson 16-16; S. Davies, M. Allen and P. Musson beat M. Halls, M. Durrands and R. Childs 25-11; R. Atter, G. Stafford and K. Lilley beat P. Jones, L. Blankley and M. Massingham 29-11.

Three Wood

Dysart Park 59

Gonerby A 35

L. Thomps, A. Stafford and C. Dexter beat L. Lord, M. Durrands and I. Lord 17-13; S. Yates, J. Sayer and B. Veasey beat G. Hutton, D. Graham and R. Childs 30-6; P. Newton, R. Smith and M. Holby lost to J. Saxby, T. Smith and D. Holton 12-16.

Grantham 63

Swayfield 28

P. Riches, B. Sowerby and Joe Lewis beat M. Sharp, I. Richardson and R. Halsey 16-9; K. Whatmore, Jay Lewis and P. Harby beat G. Jenkins, M. Lyon and S. Harwood 26-10; T. Sumner, A. Ludwig and T. Oxley beat B. Marston, J. Bainbridge and N. Davis 21-9.

Belvoir League

Grantham 106

Long Bennington 42

I. Ludwig, J. Duke and A. Ludwig beat G. Creeby, S. Griffith and R. Simpson 19-11; B. Patten, R. Sowerby and Joe Lewis beat J. Hoole, G. Quibell and J. Morris 31-10; J. Asher, R. Sumner and Jay Lewis beat J. Orrey, N. Smith and P. Fordham 29-11; R. Sumner, D. Smith and P. Hardy beat D. McCarroll, T. Hoole and P. Griffith 37-10.

Lincs League

Grantham 41

Washingborough 51

R. Sumner, B. Hodder, A. Ludwig and T. Oxley lost 10-21; T. Sumner, B. Patten, B. Smith and Joe Lewis won 22-10; K. Whatmore, J. Asher, J. Kime and Jay Lewis lost 9-20.

GDBA

Corporation Doubles

Semi-finals

Jay Lewis beat B. Smith 30-13, G. Taylor beat M. Lyon 24-19.

Hutchinson Cup

Semi-finals

P. Edwards beat M. Lyon 21-13, G. Taylor beat N. Davis 21-10.

Champion of Champions

Semi-finals

P. Edwards beat B. Powles 21-6, T. Sumner beat C. Davis 21-11.



COMMENTS
()


Iliffe Media does not moderate comments. Please click here for our house rules.

People who post abusive comments about other users or those featured in articles will be banned.

Thank you. Your comment has been received and will appear on the site shortly.

 

Terms of Comments

We do not actively moderate, monitor or edit contributions to the reader comments but we may intervene and take such action as we think necessary, please click here for our house rules.

If you have any concerns over the contents on our site, please either register those concerns using the report abuse button, contact us here.

This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies - Learn More