BOWLS: Grantham area results round-up

Bowls news.
Bowls news.
0
Have your say

Grantham League

Three Wood

Swayfield 53

Grantham 62

Swayfield names first: B. Marston, J. Huckerby and D. Davies lost to J. Asher, T. Sumner and N. Smith 19-20; I. Richardson, R. Selby and M. Mumby lost to R. Sumner, A. Ludwig and Jay Lewis 18-22; M. Sharpe, M. Lyon and T. Harwood lost to P. Riches, T. Asher and Joe Lewis 16-20.

Two Wood

Swayfield 79

Dysart Park 82

Swayfield names first: B. Marston, J. Huckerby and W. Flowers beat P. Newton, R. Smith and M. Holby 19-18; M. Sharp, R. Selby and T. Harwood beat C. Goodley, L. Thompson and A. Stafford 22-20; I. Richardson and N. Davis lost to B. Veasey and C. Bland 18-25; M. Lyon and H. Mumby beat J. McAteer and C. Dexter 20-19.

Friday League

Grantham 100

Vacu-Lug B 49

Grantham names first: T. Asher and B. Smith beat Joe Williamson and S. Balfe 29-8; J. Asher, A. Gostick and J. Duke lost to V. Cryer, P. Armstrong and P. Balfe 16-17; R. Sumner and Jay Lewis beat S. Davies and I. Robotham 23-17; R. Curry, T. Sumner and Joe Lewis beat D. Cryer, A. Ambrose and M. Allen 32-7.

Hospital Bowl

Grantham 52

Dysart Park 72

Grantham names first: R. Sumner, J. Duke and W. Smith lost to P. Newton, R. Smith and M. Holby 10-21; J. Asher, P. Riches, T. Asher and Joe Lewis lost to L. Thompson, B. Vessey, C. Bland and A. Stafford 10-25; T. Sumner and R. Sowerby beat B. Veasey and J. Sayer 17-15; K. Whatmore and Jay Lewis beat S. Yates and C. Dexter 15-11.

Bottesford beat Vacu-Lug 67-56, Great Gonerby beat Colsterworth 86-44, Corby Glen lost to Long Bennington 50-96.

Willoughby Cup

Second leg

Ryhall 81

Swayfield 53

(Ryhall won 149-128 on aggregate)

Ryhall names first: M. Dolby, S. Knight and N. Graham beat D. Ward, J. Bainbridge and H. Mumby 30-6; F. Barnsdale, C. Spence and D. King beat B. Marston, J. Huckerby and W. Flowers 17-14; M. Steel, D. Ingham and M. Wallis lost to G. Jenkins, I. Richardson and N. Davis 12-21; N. Trigg, B. Beeton and D. Henshaw beat M. Sharp, M. Lyon and T. Harwood 22-12.

Downtown Superstore Trophy

Second round

C. Abbott CON v M. Dring AW, P. Cahill lost to M. Dawson 12-21, N. Davis lost to P. Musson 10-18, B. Sowerby beat I. Richardson 24-5, P. Fordham lost to M. Lyon 7-19, B. Smith beat L. Thompson 30-5, T. Hoole beat M. Beaton 15-13.

Harry Hardy Cup

First round

C. Davis CON v P. Musson AW, P. Edwards beat P. Jordan 21-14, P. Jones beat M. Lyon 21-10, D. Holton lost to M. Durrands 17-21, M. Halls lost to L. Turner 20-21, R. Atter lost to B. Sowerby 19-21, W. McLean lost to Jay Lewis 7-21, A. Brunton beat B. Papworth 21-14.

Belvoir League

Three Wood

Bingham (Green) 57

Grantham 69

Bingham names first: K. Martin, A. Brailsford and K. Brailsford lost to R. Sumner, A. Gostick and Jay Lewis 13-17; J. Cullen, J. Wright and B. Evans beat J. Asher, J. Duke and W. Johnson 19-14; H. Brady, B. Berridge and P. Thornhill beat B. Curry, T. Asher and Joe Lewis 17-16; P. Tonkins, A. Cullen and P. Tonkins lost to T. Sumner, B. Hodder and J. Standfield 8-22.